HZ.PEYGAMBER EFENDİMİZ(SAV)’İN HUZURUNDA …

HZ.PEYGAMBER EFENDİMİZ(SAV)’İN HUZURUNDA …

ELDE EDİLEN ESİRLER ARASINDA, BEN-İ NADİR REİSİ HUHEY’İN KIZI SAFİYYE DE VARDI, İLK ÖNCE BAŞKA BİR SAHABE EFENDİMİZİN PAYINA DÜŞMÜŞTE OLSA SONRA ONUN HAYBER REİSİNİN KIZI OLDUĞU ÖĞRENİLİNCE ONU EFENDİMİZ (SAV) HUZURUNA GETİRDİLER .

 

EFENDİMİZ (SAV) SAFİYYE BİNTİ HUHEY’E ŞÖYLE BUYURDU ;

“İSTERSEN MÜSLÜMAN OL VE NİKAHIM ALTINA GİR, İSTERSEN YAHUDİ OLARAK KAL , SENİ AZAD EDEYİM VE RAHATÇA KAVMİNE GERİ DÖN “

 

SAFİYYE BİNTİ HUHEY BU TEKLİF KARŞISINDA ;

“ EY ALLAHIN RASÜLÜ! SEN BENİ İSLAMA DAVET ETMEDEN ÖNCE BEN ZATEN İSLAMI KABUL ETMİŞTİM, SENİDE TASDİK ETTİM.

ARTIK YAHUDİLER ARASINDA ÇEKİNECEĞİM NE BABAM, NE KARDEŞİM, NEDE BAŞKA AKRABAM VAR. MADEMKİ BENİ SEÇMEKTE SERBEST BIRAKTIN,

BEN ALLAH VE RASÜLÜNÜ SEÇTİM “ DEDİ. VE MÜSLÜMAN OLDU.

BU KONUŞMANIN ARDINDAN EFENDİMİZ(SAV) ONU AZAD ETTİ.

VE KENDİNE NİKAHLADI. BU DÖNEMDE EFENDİMİZ 57 YAŞINDA , SAFİYYE ANNEMİZDE 18 YAŞINDA İDİ. SAFİYYE ANNEMİZ MİHR OLARAK AZAD EDİLMESİNİ KABUL ETTİ. İSLAMİYETİ SAMİMİYETLE KABUL ETTİKTEN SONRA BÜYÜK BİR İHLAS VE GAYRETLE ALLAH RASÜLÜNÜN SÜNNETİNİ HAYATINDA TATBİK ETMEYE BAŞLADI.

 

MEDİNEYE GELİŞLERİ …

HZ.SAFİYYE ANNEMİZ’İN PEYGAMBER EFENDİMİZ İLE EVLENMESİ ASHABI KIRAM İÇİNDE TEREDDÜTLER DOĞURMUŞTU.

KİMİ ONUN EFENDİMİZE BİR KÖTÜLÜK YAPACAĞINDAN ENDİŞE EDİYORLARDI, KİMİLERİDE PEYGAMBERİMİZİN ONU BİR HANIM OLARAK MI YOKSA BİR CARİYE OLARAK MI YANINDA GETİRDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORDU.

BU DURUM MEDİNEYE GELDİKTEN SONRA BİR SÜRE DEĞİŞMEDİ.

HZ.SAFİYYE ANNEMİZ İÇİN ZOR GÜNLER BAŞLAMIŞTI, ETRAFINDAKİ İNSANLAR ZAMAN ZAMAN ONU YAHUDİ OLDUĞU İÇİN AŞAĞILAMAYA KALKTIKÇA, PEYGAMBER EFENDİMİZ MÜDAHALE EDİYOR VE ONU ARTIK BİR MÜSLÜMAN OLDUĞUNU VE KAVMİ HAKKINDA HERHANGİ BİR SEBEBLE ONU ÜZMEMELERİNİ HATIRLATIYORDU..

HATTA PEYGAMBER EFENDİMİZİN HANIMLARINDAN BAZILARI DA, BU İLK ZAMANLARDA , HZ.SAFİYYE ANNEMİZE KIRICI DAVRANMIŞLARDI.

 

EFENDİMİZ (SAV), ONU KENDİ ODASI YAPILINCAYA KADAR BİR ASHAB EFENDİMİZİN EVİNDE MİSAFİR ETTİ. HERKSE ONU GÖRMEYE GİDİYORDU.

HZ.AİŞE ANNEMİZ ONU İLK GÖRMEYE GİTTİĞİNDE , EFENDİMİZ’DE ONU TAKİP ETMİŞ, DIŞARI ÇIKTIĞINDA KOLUNDAN TUTUP YENİ GELİNİ NASIL BULDUĞUNU SORMUŞTU.

O DA CEVABEN ; “ BİR YAHUDİ KADINI BULDUM. ONU YAHUDİLERİN İÇİNE GÖNDER, BEN ONU EVİME SOKMAM DİYEREK SERT BİR CEVAB VERDİ .

BUNUN ÜZERİNE EFENDİMİZ(SAV) ; “ NEFSİMİ YEDİ KUDRETİNDE TUTAN RABBİME YEMİN EDERİMKİ, SAFİYYE SAMİMİ MÜSLÜMAN DIR”. DEDİ.

YANİ SAFİYYE VALİDEMİZİN İMANINA EFENDİMİZ (SAV) KEFİL OLDU.

BU CEVABI ALAN HZ.AİŞE ANNEMİZ BİR DAHA ONUN HAKKINDA BU ŞEKİLDE KONUŞMADI VE ONA EN YAKIN ANNEMİZ OLARAK BÜYÜK DESTEK VERMİŞTİR.

BENZER BİR HADİSE DE, ZEYNEB BINTI CAHŞ ANNEMİZ İLE SAFİYYE ANNEMİZ ARASINDA OLMUŞTUR. BİR SEFER SIRASINDA İKİ ANNEMİZDE EFENDİMİZ(SAV)’İN YANINDA BULUNUYORDU, HZ.SAFİYYE ANNEMİZİN DEVESİ SAKATLANINCA, YANINDA FAZLA DEVESİ BULUNAN ZEYNEP ANNEMİZE EFENDİMİZ DEVESİNİN BİRİNİ ONA VERMESİNİ İSTEDİ, BUNUN ÜZERİNE HZ. ZEYNEB ANNEMİZ ; “ YAHUDİYE Mİ DEVEMİ VERECEĞİM “ DİYE KARŞILIK VERDİ.

BUNUN ÜZERİNE EFENDİMİZ(SAV) CELALLENEREK KENDİSİNDEN YÜZ ÇEVİRDİ.İKİ VEYA ÜÇ AY ONDAN YÜZ ÇEVİRDİ, EVİNE UĞRAMADI.

DAHA SONRA ZEYNEB ANNEMİZDE BU OLAYDAN DOLAYI ÇOK PİŞMAN OLMUŞTUR.

 

Bunu Paylaş:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mehmet Ali Özcan - 2017 - Siyer Kürsüsü - Hz Muhammedin Hayatı Siyeri Nebi Sünnet Hadis, Kuran ve Fıkıh konularında bilgi
Grafik Tasarım
Galem Fikir Sanat