Dikkat et ,Makamın , Olduğunu zannettiğin yer değilse düşmende kaçınılmazdır !

Tevazu ,

Başı yukarlarda dumanlı dağlar gibi  kendini  ulaşılmaz  gören ve  bunu  çevresine  bu şekilde hissettiren kişileri  gördükçe  hem dikkatle inceliyorum hemde  ibret alıyorum , yolda yürürken ayağı küçücük bir taşa takılsa  oraya yuvarlanıp  giden , belkide  ayağı kırılıp günlerce  alçı içinde  yatan  inleyen  , uyku halinde veya  uyanıkken bir sivrisineğin gelip defalarca ısırmasına karşın o sivrisineğe bişey yapamayan  bu zavallı insan  neden acaba bukadar  ben der. Neden  sürekli  kendini  ortaya  atar ve  iltifat bekler  derdi  nedir  acaba.

Kendine bişey  yükleyen veya  kendini biryerlere koyan kaybetmiştir kardeşim. ikram  ve  imtihanı ilahi  olarak bazı şeyler kendisine gösterilse veya  güzel olaylar yaşasa ,güzel  rüyalar görse bunu dahi anlatıp kendine pay çıkaran  hasta ruhlar var. İnsanların  sevgisini  kendisinin kendine biçtiği makam  için merdiven olarak  kullanan  insanlar var , bu insanlar  sürekli  olarak  tevazu  paketine  sarılmış enaniyet ve  riyakarlığa meylediyorlar  maalesef . Bir adam  havada  uçsa sonra  gelse  bi ağacın  tepesine  konsa ,sonrada  bunu sağda  solda anlatsa bu adam boştur hemde  bomboş.Çünkü gerçek  müminler  Cenabı Hakkın  sırlarını  ifşa etmez.

Bir takım  lutuf  ve nimetler türlü  yollardan sana  verilmiş  olabilir ama  bunlar  aynı  zamanda bir  imtihan  vesilesidir , tehlikeli ve ses  çıkarılmaması  yerde cepteki  bozuk  paralar  gibidir ,  ses  çıkarmadığın  hissettirmediğin  veya  insanların  gözüne sokmadığın  müddetçe sana  yararlı  olabilir , bunun tam aksini  yaparsan  bozuk paraları şıkırtadmaya başlarsan  nefis  denilen  avcı  seni duyar , bu avcı  pek yaman dır ,endişe  etki seni  vurur.

Allahın  gerçek samimi  kulları kendisini hiç birşey kabul etmez.Herkes  onu  ulaşılmaz zanneder ama  o kendisini çukurlar içinde olduğunu zanneder .

Ayakların  hep yere  bassın , bassın ki düşmeyesin ,düşersen canın acımasın,bir tarafın kırılmasın ,Kendi kendine  insanların sana  türlü  yollardan beslediği sevgiyle oluşturduğun dünyada , bulunduğunu zannettiğin yüksek yerlerden  düşersen , düştüğün yer  en derin çukurlar olur ve  hiç bir yerin sağlam kalmaz.

Bazen kibirli  başını  kalbinin  üzerine  koyup  ,acizliğin için tefekkür et, herzaman rahatı  ve  iltifatı kendine  pay biçme , bazende o yolunda  olduğunu iddia ettiğin  Peygamberinin ahlakı gibi  çile  bana, ganimet  ve  rahatlık başkalarına demeyi bil.

Dikkat et  ,makamın , olduğunu zannettiğin yer değilse düşmende kaçınılmazdır.

Bunu Paylaş:

Dikkat et ,Makamın , Olduğunu zannettiğin yer değilse düşmende kaçınılmazdır !” için 4 yorum

 • 27 Nisan 2017 tarihinde, saat 08:29
  Permalink

  Sevgili kadim ve bilgili dostum mehmet Ali yeni bloğunun hayırlı Olmasını dilerim. Yazılarını dört gözle bekliyoruz.

  Yanıtla
 • 2 Mayıs 2017 tarihinde, saat 17:54
  Permalink

  Ne güzel açıklamışsın M. Ali ÖZCAN abim, Cenab ı Hakk bile “Biz azimuşan” dedikten sonra bize ne demek düşer ki zaten. Çağımızın en mühim hastalıklarından biri bencede “Ene” belası…

  Yanıtla
 • 3 Mayıs 2017 tarihinde, saat 13:46
  Permalink

  Bu yazıdan çok büyük cikarimlarim olacak hocam, zaman içinde bende böyle gafletlere düşüp kendimi dev aynasında gördüğüm zamanlarim oldu, onun için bu yazı benim için kıssadan hisse olacak . Ağzına YUREGINE sağlık. ..

  Yanıtla
 • 3 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:00
  Permalink

  Allah razı olsun mehmet ali abim ….cok güzel olmuş yazın ..

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mehmet Ali Özcan - 2017 - Siyer Kürsüsü - Hz Muhammedin Hayatı Siyeri Nebi Sünnet Hadis, Kuran ve Fıkıh konularında bilgi
Grafik Tasarım
Galem Fikir Sanat